Łuki nad oknami i gzymsy

Co i jak czyli zrób to sam

Łuki nad oknami i gzymsy

Postprzez Kotar » niedziela, 15 stycznia 2012, 02:28

Witam,
od dłuższego czasu staram się wykonać model dworca w skali H0 - póki co jest to raczej próba zbliżenia się do zadowalających wyników - poznanie technik wykonania itp itd ;)

Dworzec będzie ceglany - sprawę cegieł załatwiłem ściankami Auchagena, jdnak pojawił się problem przy robieniu łuków nad drzwiami i oknami (takimi jak na zdjęciu). Nie chcę kupować gotowców od Auchagena bo nie będą mi pasować do okien jakie planuję zrobić - do tego gdybym kupował gotowce- cena znacznie wzrośnie.

Czy ktoś z Forumowiczów ma jakiś "patent" na wykonywanie takich łuków?

Co do gzymsów - podobnie jak z łukami - nie chcę kupować gotowych - a zastanawiam się jak je najefektywniej i efektowniej wykonać ;)
Załączniki
luk.jpg
Łuk
luk.jpg (18.73 KiB) Przeglądane 6502 razy
Kotar

Postprzez martinezo » niedziela, 15 stycznia 2012, 02:40

Pokaż swoje dotychczasowe wyniki.
martinezo

Postprzez Kotar » niedziela, 15 stycznia 2012, 02:49

w ciagu najbliższych 4 dni pokażę - jak tylko apart wróci z wycieczki ;) plan docelowy to zrobić w miarę wierne odwzorowanie dworca w Gdańsku w Oliwie z okresu międzywojennego. Niestety nie ma za wielu zdjęć i bazuję na tym co znalazłem w książkach i sieci oraz na bliźniaczych dworcach. Chciałem zrobić razem z wnętrzem - ale to chyba ponad moje obecne siły - ograniczę się do zrobienia posadzek i ścian by przy oświetleniu choć trochę wyglądało.

Jakby ktoś chciał zrobić go lepiej to dysponuję w miarę dokładnymi rysunkami technicznymi dworca wraz z wymiarami (pomógł mi zaprzyjaźniony architekt).
Kotar

Postprzez jafrap » wtorek, 17 stycznia 2012, 09:06

Kotar napisał(a):plan docelowy to zrobić w miarę wierne odwzorowanie dworca w Gdańsku w Oliwie z okresu międzywojennego. (...) Chciałem zrobić razem z wnętrzem - ale to chyba ponad moje obecne siły....

Widziałem ten dworzec na stronie http://www.kolej.one.pl/index.php?dzial=stacje&id=2797&okno=galeria&&zakres=-1&photoid=21061 . Nie jest łatwy.
Jeśli zrobisz elewacje tego dworca, drzwi, stolarkę okienną, kominy, drewniane zwieńczenia na dachu, to i z wnętrzem sobie poradzisz...
Jeśli piszesz, że z wnętrzem sobie nie poradzisz, to nie sądzę aby elewacja i ta cała reszta widoczna na zewnątrz ci dobrze wyszła. Ale trzymam kciuki :)
jafrap

Postprzez Kotar » środa, 18 stycznia 2012, 00:05

Wiesz - cała idea tego co robię to nauczenie się ;) no i do tego przesiadka z robienia makiet typowo nierealitsycznych (Warhammer, SW W40k itp itd) na te realistyczne ;)

Pierwsza zasada to nie śpieszyć się ;)
Druga zasada to nie kupować wszystkiego by nie składać z gotowców - przecież to zabije zabawę w tworzenie ;)
Kotar

Postprzez jafrap » środa, 18 stycznia 2012, 07:20

Kotar napisał(a):Druga zasada to nie kupować wszystkiego by nie składać z gotowców - przecież to zabije zabawę w tworzenie ;)

Święta racja :)
jafrap

Postprzez Artur Czartowski » środa, 18 stycznia 2012, 11:31

Kotar napisał(a):Czy ktoś z Forumowiczów ma jakiś "patent" na wykonywanie takich łuków?

Co do gzymsów - podobnie jak z łukami - nie chcę kupować gotowych - a zastanawiam się jak je najefektywniej i efektowniej wykonać ;)

Np.
- laser grawerujący + papier
- trawienie + blacha
Artur Czartowski

Postprzez Kotar » czwartek, 19 stycznia 2012, 03:25

Dziękuję ;)

chyba skłonię się ku laserowi. Jakoś trawienie blachy to ponad moje obecne siły ;P
Kotar

Postprzez Artur Czartowski » czwartek, 19 stycznia 2012, 14:17

Kotar napisał(a):...chyba skłonię się ku laserowi. Jakoś trawienie blachy to ponad moje obecne siły ;P

A tyle tego na trawienie reklamują... :)
Artur Czartowski

Postprzez Kotar » piątek, 20 stycznia 2012, 00:16

Choć może tą decyzję jeszcze przetrawię ;p
teraz to się człowiek będzie uczył od zera co to jest modelarstwo ;)
Kotar

Postprzez Terebesz » poniedziałek, 30 stycznia 2012, 13:50

Witam.
Dworzec w Oliwie bez tynku - czyżby zamierzał Kolega cofnąć się do czasów Wolnego Miasta Gdańska? Trzymam kciuki, bo chyba nikt jeszcze na poważnie nie ugryzł tego tematu, a warto.
Wracając do spraw technicznych.
Przy pełnołukowych ceglanych nadprożach płytka Auhagena raczej odpada. Była w Świecie Kolei relacja z budowy szaletu dworcowego z takich płytek, autor wycinał w płytce ściany otwór na nadproże i wklejał tam ponacinany w ząbki i wygięty pasek cegieł, no ale to był tylko szalet. Przy takim budynku, jak oliwski dworzec nie wyobrażam sobie czegoś takiego.
Cegła licowa bardzo dobrze wygląda wygrawerowana w tworzywie takim jak pleksi, potrzebny byłby projekt wektorowy uwzględniający wzór cegieł i dojście do grawerki, najlepiej mechanicznej CNC, bo graweruje głębiej niż laser i łatwiej potem taką ścianę malować.
Metodą zupełnie z innej bajki jest stosowany ostatnio przeze mnie karton z nadrukiem - łatwo, tanio, a na wygląd całkiem nieźle się broni.
Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć więcej o tej technologii - zapraszam na PW.
Załączniki
mój sposób na cegłę licową
Terebesz

Postprzez Kotar » wtorek, 31 stycznia 2012, 22:58

Właśnie jestem na etapie prób i błędów - sprawdzam różne techniki itp itd ;)
Co do pomysłu z grawerką - niby zrobienie projektu w wektorkach to nie problem - gorzej ze znalezieniem firmy, która wykona takie prace "jednostkowo".

Ogólnie zbieram materiały na temat dworca / nastawni / budynków mieszkalnych z Oliwy i przymierzam się do zrobienia wpierw "makiety zabawki" tak by w rodzinie była radocha ;d i umieszczenia tam tych budynków a docelowo stworzenia modułu...

Duży problem mam ze znalezieniem zdjęć przedstawiających wygląd dworca od środka z okresu przedwojennego. Szpiega zapuściłem nawet do zakładu fotograficznego w Oliwie co by przechwytywać wszystkie zdjęcia z epoki - a nóż widelec coś się trafi... szkoda, że na razie to tylko wojska Wehrmachtu w drodze na Gdynię i jakieś zdjęcia rodzin

Wspomniałeś o relacji w Świecie Kolei - jakieś namiary na numer, skan artykułu? Technikę podobną chciałem zastosować jakiś czas temu ale jeszcze jakoś się nie zabrałem...
Póki co staram się zrobić takie łuki z pytki polistyrenowej - nadruk i odciśnięcie wzorku ;) Mam nadzieję coś pchnąć do przodu w najbliższym czasie (jak tylko sesja da żyć).

a domek mi się podoba ;) jak polegnę z innymi metodami to pewnie zastosuję Twoją/Pana metodę :)
Kotar

Postprzez Terebesz » wtorek, 31 stycznia 2012, 23:22

Świat Kolei 4 i 5/2006. Jak nie znajdziesz dojścia, daj znać, pomogę.
Terebesz

Postprzez Zbigniew Gałczyński » środa, 29 lutego 2012, 00:05

"wklejał tam ponacinany w ząbki i wygięty pasek cegieł,"

Tak ale w tym przypadku Tomek zastosował tą technikę tylko przy bardzo małych łukach.
Normalne łuki można wykonać z paska płytki wygiętego delikatnie szczypcami(co zresztą zostało opisane w tym artykule)
Zbigniew Gałczyński

Powrót do Techniki modelarskie